Sa oled siin

Vabariigi Valitsus kinnitas Suurekivi looduskaitseala kaitse-eeskirja

Vabariigi Valitsuse 07.03.2019 määrusega nr 20 moodustati Suurekivi hoiualast Suurekivi looduskaitseala ja kinnitati selle kaitse-eeskiri. Määrus jõustub 22.03.2019. a. Kaitse-eeskirja, seletuskirja ja kaardiga saab tutvuda Riigi Teataja kodulehe vahendusel (www.riigiteataja.ee) ja siinse teate allosas.

Suurekivi looduskaitseala asub Lääne-Viru maakonnas Vinni vallas Koeravere ja Veadla külas. Ala on looduskaitse all 2005. aastast, mil moodustati Suurekivi hoiuala. Suurekivi looduskaitseala pindala on 270,2 ha. Võrreldes hoiualaga väheneb kaitsealuse maa pindala 3,7 ha võrra. Kaitsealasse ei arvata varem hoiualasse kuulunud noort haavikut eramaal ning elektriliini vahetus läheduses asuvat maad. Suurem osa looduskaitsealast (260 ha) kuulub sihtkaitsevööndisse.

Kaitseala kaitse-eesmärk on kaitsta metsaökosüsteemi ning haruldasi, ohustatud ja kaitsealuseid liike. Suurekivi looduskaitsealal on kolm metsaelupaigatüüpi (vanad loodusmetsad, vanad laialehised metsad ja rohunditerikkad kuusikud ), mis on haruldased ja ohustatud kogu Euroopa Liidus ning mille kaitsel on liikmesriikidel eriline vastutus. Euroopas on sellised metsad muutunud haruldaseks intensiivse põllu- ja metsamajanduse tõttu. Ohustatud on ka paljud nende kooslustega seotud liigid, kes kasutavad neid elupaigana või toitumisalana.

Liikidest on Suurekivi looduskaitseala kaitse-eesmärk kaunis kuldking (Cypripedium calceolus), punane tolmpea (Cephalanthera rubra) ja harilik kopsusamblik (Lobaria pulmonaria). Kaunis kuldking ja punane tolmpea kuuluvad II kaitsekategooriasse ning harilik kopsusamblik III kaitsekategooriasse. Kaunile kuldkingale sobib kasvukohaks suurem osa Suurekivi looduskaitseala metsadest ning selle leiukohti on kaitsealal registreeritud 50. Koos naabruses oleva Haavakannu looduskaitseala kopsusambliku populatsiooniga on piirkond üks suurimaid kopsusambliku kasvukohti Eestis.

Suurekivi looduskaitseala territoorium kuulub Suurekivi loodusala nime all üle-euroopalisse looduskaitsealade võrgustikku Natura 2000.

Küsimuste tekkimisel seoses kaitse-eeskirjaga, paberkandjal kaitse-eeskirjaga tutvumiseks või konkreetsemate käitumisjuhiste saamiseks on kontaktisikuks Keskkonnaameti kaitse planeerimise büroo spetsialist Liggi Namm (telefon 522 6894, e-post liggi.namm@keskkonnaamet.ee).

Suurekivi looduskaitseala on Eesti jaoks olulise väärtusega, mida tuleb hoida ja kaitsta. Täname, et aitate kodumaa väärtusi hoida!

Kaitse-eeskiri (84.94 KB, PDF)

Seletuskiri (438.83 KB, PDF)

Kaart (870.87 KB, PDF)

Elustikku rikastavad kõdunevad puutüved Suurekivi looduskaitsealal. Foto: Liggi Namm

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.