Sa oled siin

Vabariigi Valitsus kinnitas Ontika maastikukaitseala kaitse-eeskirja

Vabariigi Valitsuse 17. aprilli 2017. a määrusega nr 74 kinnitati Ontika maastikukaitseala kaitse-eeskiri, mis jõustub 1. mail 2017. a. Kaitse-eeskirja, seletuskirja ja kaardiga saab tutvuda Riigi Teataja kodulehe vahendusel (www.riigiteataja.ee) ja siinse teate allosas.

Ontika paekallas ja mets on osaliselt kaitse all 1939. aastast, mil Vabariigi Valitsus võttis vastu otsuse luua Sakka-Ontika paekalda ja metsa kaitseala. Eesti NSV Ministrite Nõukogu 11. juuli 1957. a määrusega nr 242 asutati selle põhjal Saka-Ontika-Toila klindi maastikuline keeluala. Vabariigi Valitsuse 11. oktoobri 1996. a määrusega nr 248 nimetati kaitseala Ontika maastikukaitsealaks. Käesoleva määrusega liidetakse Ontika maastikukaitsealale Saka mõisapark ning laiendatakse kaitseala Uikala lahustüki piire. Kaitseala hõlmab endas täielikult üle-euroopalisse Natura 2000 võrgustikku kuuluvad Ontika ja Pangametsa loodusala.

Ontika maastikukaitseala pindala on 1338 ha (kaitseala pindala suureneb 119 ha võrra). Kaitseala esmaseks eesmärgiks on kaitsta Balti klinti ligi 20 km pikkusel lõigul, 17. sajandil rajatud Saka mõisaparki, piirkonnale iseloomulikke loodusmetsi ja maastikuilmet (eeskätt klindialusel rusukaldel kasvavaid pangametsi) ning kaitsealuseid liike villtulikat, laialehist nestikut, varju-püsiklustet, mets-kuukressi ja sudeedi põisjalga.

Küsimuste tekkimisel seoses kaitse-eeskirjaga, paberkandjal kaitse-eeskirjaga tutvumiseks või konkreetsemate käitumisjuhiste saamiseks on kontaktisikuks Keskkonnaameti kaitse planeerimise spetsialist Triin Amos (733 4163, triin.amos@keskkonnaamet.ee).

Ontika maastikukaitseala on Eesti jaoks olulise väärtusega, mida tuleb hoida ja kaitsta. Täname, et aitate kodumaa väärtusi hoida!

Ontika maastikukaitseala kaitse-eeskiri (91.2 KB, PDF)

Ontika maastikukaitseala kaitse-eeskirja seletuskiri (809.36 KB, PDF)

Ontika maastikukaitseala kaart (3.01 MB, PDF)

Valaste juga. Foto: Riina Kotter

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.