Sa oled siin

Keskkonnaamet kinnitas Kirikuraba looduskaitseala kaitsekorralduskava

Keskkonnameti peadirektor kinnitas 18. juulil 2017. a Kirikuraba looduskaitseala kaitsekorralduskava aastateks 2017–2026.

Kirikuraba looduskaitseala asub Jõgeva maakonnas Põltsamaa vallas Kirikuvalla ja Tõrve külas ning Tabivere vallas Sortsi külas. Kiriku raba võeti esmalt kaitse alla 2005. aastal metsise püsielupaigana, mille laiendamise tulemusena moodustati 2013. aastal iseseisev looduskaitseala. Kaitseala põhiroll jäi endiseks - eksisteerida eelkõige metsisealana. Lisaks on eesmärk kaitsta Kiriku raba ja seda ümbritsevaid soo- ja salumetsi, II kaitsekategooria linnuliike ning järgmisi elupaigatüüpe: rabad (7110*), vanad loodusmetsad (9010*), rohunditerikkad kuusikud (9050), soostuvad ja soo-lehtmetsad (9080*), siirdesoo- ja rabametsad (91D0*) ning rikutud, kuid taastumisvõimelised rabad (7120).

Kaitsekorralduskava on kaitstava ala rakenduslik tegevusplaan, millega määratakse järgmise kümne aasta olulisemad tegevused alaga seotud väärtuste säilitamiseks ja kaitsmiseks. Kaitseala kaitsekord on ala väärtuste säilimiseks piisav, kuid metsise asurkonna seisundi paranemiseks on vajalik piirkondlike metsisealade kompleksne kaitsekorraldus. Metsise elupaikade kvaliteedi halvenemine kuivenduse mõjul toob endaga kaasa muutused metsa struktuuris ja puhmarindes. Alusmetsa tihenemine ja metsasihtide kinnikasvamine halvendavad liigi toitumisvõimalusi. Meetmena nähakse ette loodusliku veerežiimi taastamine kraavide sulgemisega, mis parandab elupaigakvaliteeti ning puistute harvendamist. Kirikuraba looduskaitsealal on võimalik sulgeda looduskaitseala piiresse jäävad kuivenduskraavid. Ala jääb piirnema toimivate maaparandussüsteemidega, sest tegemist on ümbritsevaid alasid teenindavate eesvooludega. Metsise pesitsemisedukust mõjutavad ka pesade rüüstamine metssigade ja väikekiskjate poolt. Vastavalt vajadusele reguleeritakse nende arvukust. Loomulikult tähistatakse ka kaitseala piirid ja liikumispiiranguga vööndid.

Lisainfo: Kadri Kasuk, Keskkonnaameti kaitse planeerimise spetsialist, kadri.kasuk@keskkonnaamet.ee, 79 90 908.

Kaitsekorralduskavaga saad tutvuda siin (3.43 MB, PDF)

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.