Sa oled siin

Vabariigi Valitsus kinnitas Uljaste maastikukaitseala kaitse-eeskirja

Vabariigi Valitsuse 31. märtsi 2017. a määrusega nr 69 kinnitati Uljaste maastikukaitseala kaitse-eeskiri, mis jõustub 14. aprillil 2017. a. Kaitse-eeskirja, seletuskirja ja kaardiga saab tutvuda Riigi Teataja kodulehe vahendusel (www.riigteataja.ee) ja siinse teate allosas.

Uljaste oos koos Uljaste järvega on kaitse all 1959. aastast, mil Eesti NSV Ministrite Nõukogu võttis vastu korralduse nr 331 „Maastiku üksikelementide, dendraariumide ja katsekultuuride ning viljapuude ja viljapuuaedade riikliku kaitse alla võtmisest”. 1990. aastate lõpus ja 2000. aastate alguses koostati Uljaste maastikukaitsealale  kaitse-eeskirja, kuid selle kinnitamiseni ei jõutud. 2005. aastal võeti hoiualana kaitse alla kaks rabajärve. 2007. aastast kuulub kaitse- ja hoiuala territoorium Uljaste loodusala nime all üle-euroopalisse kaitsealade võrgustikku Natura 2000.

Värskelt kinnitatud kaitse-eeskirjaga liideti maastikukaitsealaga Uljaste hoiuala ning võeti kaitse alla ka Uljaste raba. Sellega suurenes kaitseala pindala u 380 ha võrra. Laienemine toimus 97% ulatuses riigimaal. Seega on Uljaste maastikukaitseala suurus ligikaudu 638 ha. Kaitsealal kaitstakse eriilmelisi maastikuelemente: järvi, oosi ja raba, maastiku ja elustiku mitmekesisust ning kaitsealuste liikide elupaiku. Samuti kaitstakse üheksat kogu Euroopas kaitset vajavat elupaigatüüpi ning ohustatud veetaimi vesilobeeliat ja järv-lahnarohtu.

Kuna 2017. aasta kaitse-eeskirja kinnitamisega suurenes maastikukaitseala pindala oluliselt, tehakse ettepanek ka loodusala suurendamiseks selliselt, et maastikukaitseala ja loodusala oleksid samades piirides.

Küsimuste tekkimisel seoses kaitse-eeskirjaga, paberkandjal kaitse-eeskirjaga tutvumiseks või konkreetsemate käitumisjuhiste saamiseks on kontaktisikuks Keskkonnaameti kaitse planeerimise spetsialist Liggi Namm (325 8404, liggi.namm@keskkonnaamet.ee).

Uljaste maastikukaitseala on Eesti jaoks olulise väärtusega, mida tuleb hoida ja kaitsta. Täname, et aitate kodumaa väärtusi hoida!

Uljaste maastikukaitseala kaitse-eeskiri (85.46 KB, PDF)

Uljaste maastikukaitseala kaitse-eeskirja seletuskiri (543.93 KB, PDF)

Uljaste maastikukaitseala kaart (782.15 KB, PDF)

Uljaste maastikukaitseala. Foto: Riina Kotter

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.