Sa oled siin

Vabariigi Valitsus kinnitas Jalase maastikukaitseala kaitse-eeskirja

Vabariigi Valitsus kinnitas 29. märtsi 2018. a määrusega nr 27 Jalase maastikukaitseala kaitse-eeskirja. Kaitse-eeskiri jõustub 16. aprillil 2018. a.

Kaitseala eesmärk on kaitsta loodusmaastikke, kaitsealuseid liike ja traditsioonilisi külamaastikke. Samuti kaitstakse kaitsealal elupaigatüüpe, mida loodusdirektiiv nimetab I lisas: huumustoitelised järved ja järvikud, kuivad niidud lubjarikkal mullal, liigirikkad niidud lubjavaesel mullal, lood ehk alvarid, sinihelmikakooslused, aas-rebasesaba ja ürt-punanupuga niidud, puisniidud, rabad, rikutud, kuid taastumisvõimelised rabad, siirde- ja õõtsiksood, nokkheinakooslused, allikad ja allikasood, nõrglubja-allikad, liigirikkad madalsood, plaatlood, vanad loodusmetsad, vanad laialehised metsad, rohunditerikkad kuusikud, soostuvad ja soo-lehtmetsad ning siirdesoo- ja rabametsad.

Kaitsealustest liikidest on kaitseala kaitse-eesmärgiks järgmised liigid ja nende elupaigad: kaunis kuldking (Cypripedium calceolus), soohiilakas (Liparis loeselii), palu-karukell (Pulsatilla patens), eesti soojumikas (Saussurea alpina ssp. Esthonica) ja püst-linalehik (Thesium ebracteatum), laululuik (Cygnus cygnus), laanerähn (Picoides tridactylus) ja metsis (Tetrao urogallus), püstkivirik (Saxifraga adscendens) müür-raunjalg (Asplenium ruta-muraria), pruun raunjalg (Asplenium trichomanes), täpiline sõrmkäpp (Dactylorhiza incarnata subsp. cruenta), Russowi sõrmkäpp (Dactylorhiza russowii), sile tondipea (Dracocephalum ruyschiana), lõhnav käoraamat (Gymnadenia odoratissima), kärbesõis (Ophrys insectifera), jumalakäpp (Orchis mascula), tõmmu käpp (Orchis ustulata), koldjas selaginell (Selaginella selaginoides) ja kroonliudik (Sacrosphaera coronaria).

Jalase maastikukaitseala asub Rapla maakonnas Rapla ja Märjamaa vallas. Kaitseala pindala on 2728,2 ha.

Kinnitatud kaitse-eeskirja, seletuskirja ja kaardiga saab tutvuda Riigi Teataja kodulehe vahendusel (www.riigteataja.ee). Küsimuste tekkimisel seoses kaitse-eeskirjaga on kontaktisikuks kaitse planeerimise büroo kaitse planeerimise spetsialist Sander Laherand (telefon 5692 7990, e-post sander.laherand@keskkonnaamet.ee).

Saunaküla maastikukaitseala on Eesti jaoks olulise väärtusega, mida tuleb hoida ja kaitsta. Täname, et aitate loodusväärtusi hoida!

Kaitse-eeskiri

Seletuskiri (PDF)

Kaart (PDF)

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.