Sa oled siin

Vabariigi Valitsus kinnitas Neeruti maastikukaitseala kaitse-eeskirja

Vabariigi Valitsuse 7. aprilli 2017. a  määrusega nr 72 kinnitati Neeruti maastikukaitseala kaitse-eeskiri, mis jõustub 18. aprillil 2017. a. Kaitse-eeskirja, seletuskirja ja kaardiga saab tutvuda Riigi Teataja kodulehe vahendusel (www.riigiteataja.ee) ja siinse teate allosas.

Neeruti mäed võeti Eesti NSV Ministrite Nõukogu määrusega nr 242 maastikulise keelualana kaitse alla juba 1957. aastal. Eesti Vabariigi Valitsuse 2017. aasta määrusega muudeti 1999. aastal kinnitatud kaitse-eeskirja. Uue kaitsekorra järgi vähenes Neeruti maastikukaitseala pindala 21 ha võrra olles nüüd 1250 ha suurune. Kogu ala, mis kaitsealast välja arvati, asub eramaal. Kaitseala territoorium kuulub Neeruti loodusala nime all üle-euroopalisse kaitsealade võrgustikku Natura 2000.

Neeruti maastikukaitsealal kaitstakse Pandivere kõrgustiku põhjaosa silmapaistvamaid Neeruti mägesid, kus leidub esinduslikke ja Eestile tüüpilisi mandrijäätekkelisi pinnavorme. Need on mõhnastikud või vallseljakud, mis on tekkinud mandrijää taandumisel. Seljakutevahelistes orgudes asuvad kaitset väärivad järved ja järvikud. Lisaks kaitstakse metsakooslusi, soid, bioloogilist mitmekesisust, maastikuilmet, haruldasi, ohustatud ja kaitsealuseid liike ning nende elupaiku. Neeruti maastikukaitsealal on registreeritud 31 kaitsealuse liigi esinemine. Kaitsealal on 15 elupaigatüüpi (metsad, sood, niidud ja järved), mis vajavad kaitset kogu Euroopas.

Küsimuste tekkimisel seoses kaitse-eeskirjaga, paberkandjal kaitse-eeskirjaga tutvumiseks või konkreetsemate käitumisjuhiste saamiseks on kontaktisikuks Keskkonnaameti kaitse planeerimise büroo spetsialist Liggi Namm (325 8404, liggi.namm@keskkonnaamet.ee).

Neeruti maastikukaitseala on Eesti jaoks olulise väärtusega, mida tuleb hoida ja kaitsta. Täname, et aitate kodumaa väärtusi hoida!

Neeruti maastikukaitseala kaitse-eeskiri (92.01 KB, PDF)

Neeruti maastikukaitseala kaitse-eeskirja seletuskiri (464.43 KB, PDF)

Neeruti maastikukaitseala kaart (2.65 MB, PDF)

Neeruti Eesjärv. Foto: Riina Kotter

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.