Sa oled siin

Vabariigi Valitsus kinnitas Puhatu looduskaitseala kaitse-eeskirja

Vabariigi Valitsuse 21.06.2018 määrusega nr 48 kinnitati Puhatu looduskaitseala kaitse-eeskiri, mis jõustub 13.07.2018. Kaitse-eeskirja, seletuskirja ja kaardiga saab tutvuda Riigi Teataja kodulehe vahendusel (www.riigiteataja.ee) ja siinse teate allosas.

Puhatu looduskaitseala asub Ida-Viru maakonnas Alutaguse vallas. Kaitseala on osaliselt kaitse all olnud juba 1967. aastast, kui botaanilis-zooloogilise kaitsealana võeti kaitse alla umbes 430 ha suurune ala Poruni (Borovnja) jõe ja ürgmetsaga (suures osas praegune Poruni sihtkaitsevöönd). 1990. aastal moodustati Permisküla mikrokaitseala ida-võsalille kaitseks (26 ha). Puhatu looduskaitsealana on ala 12 386,4 ha suurusena kaitse all olnud alates 1999. aastast. 2018. aastal kinnitatud määrusega liideti kaitsealaga 2005. aastast kaitse all olevad Permisküla metsise ja Punamäe laialehise nestiku püsielupaigad. Praegu Puhatu looduskaitseala pindala 12 823,9 ha. Kaitseala piirneb põhjast ja läänest kaevandustega ning asub keset intensiivselt majandatavaid metsi, mistõttu on sellel oluline tähtsus loodusliku mitmekesisuse säilimisel.

Puhatu looduskaitseala kaitse-eesmärk on kaitsta haruldasi ja ohustatud looduslikke ranniku-, mageveekogu-, metsa-, niidu- ja sookooslusi. Peipsi nõo põhjaosas Alutaguse madalikul asuv Puhatu soostik on Eestis üks suurimaid ja esinduslikemaid. Puhatu soostik toimib loomade liikumise sillana Alutaguse metsamassiivi ja Ingerimaa lõunaosa looduskompleksi vahel. Seetõttu on Puhatu soostikul oluline tähtsus loodusliku mitmekesisuse säilimisel laiemalt kui ainult Eesti piirides. Kaitsealal on registreeritud 88 erineva kaitsealuse liigi leiukohad, nende hulgas seitsme I kaitsekategooria linnuliigi omad.

Puhatu looduskaitseala kuulub „Rahvusvahelise tähtsusega märgalade, eriti veelindude elupaikade konventsiooni” artikli 2 lõike 1 kohaselt rahvusvahelise tähtsusega märgalade (Ramsari ala) hulka ning kuulub Puhatu linnu- ja loodusalana Natura võrgustikku.

Küsimuste tekkimisel seoses kaitse-eeskirjaga, paberkandjal kaitse-eeskirjaga tutvumiseks või konkreetsemate käitumisjuhiste saamiseks on kontaktisikuks Keskkonnaameti kaitse planeerimise büroo spetsialist Triin Amos (telefon 5629 6403, e-post triin.amos@keskkonnaamet.ee).

Puhatu looduskaitseala on Eesti jaoks olulise väärtusega, mida tuleb hoida ja kaitsta. Täname, et aitate kodumaa väärtusi hoida!

Kaitse-eeskiri (98.51 KB, PDF)

Seletuskiri (789.92 KB, PDF)

Puhatu looduskaitseala kaart 1 (PDF)

Puhatu looduskaitseala kaart 2 (PDF)

Poruni jõgi. Foto: Riina Kotter

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.