Sa oled siin

Vabariigi Valitsus kinnitas Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala kaitse-eeskirja

Vabariigi Valitsuse 12.07.2018 määrusega nr 59 kinnitati Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala kaitse-eeskiri, mis jõustub 27.07.2018. Kaitse-eeskirja, seletuskirja ja kaardiga saab tutvuda Riigi Teataja kodulehe vahendusel (www.riigteataja.ee) ja siinse teate allosas.

Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala (edaspidi kaitseala) asub Lääne-Viru maakonnas Vinni vallas Aasuvälja, Mõedaka, Nurkse ja Põlula külas. Kaitseala territoorium on olnud kaitse all alates 1986. aastast, kui Rakvere Rajooni RSN TK moodustas 18. detsembri 1986. a otsusega nr 302 „Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala moodustamine” kaitseala geoloogiliselt ehituselt omapäraste pinnavormide kompleksi kaitseks. Kui varem kuulus kogu kaitseala piiranguvööndisse, siis uue määrusega moodustati kaitsealal 70,1 ha ulatuses sihtkaitsevöönd. See on vajalik metsaelupaikade ja kaitsealuste liikide kaitseks. Kaitseala pindala tervikuna väheneb 90,1 ha võrra: kaitsealast on välja tsoneeritud Võlumäe otsamoreeni idaküljega piirnev põllumaa ja väiksemad elumajade ümbrusesse jäävad inimmõjulised metsaalad.

Kaitseala üldine kaitse-eesmärk on kaitsta geoloogiliselt ehituselt omapäraseid pinnavorme, milleks on Eestile tüüpilised mandrijäätekkelised moreenitasandike taustal esile ulatuvad kilomeetripikkused vallikujuliste ooside ahelikud ning otsamoreenid. Kaitseala oosil kasvab liigirikas, laiguti jalaka-, pärna- ja vahtraenamusega laane- ja salumets. Metsa vanad laialehised puud ja rikkalik põõsarinne on heaks elu- ja kasvupaigaks mitmetele eri liigirühmadele. Kaitseala metsades on registreeritud II ja III kaitsekategooria linnuliikide laanerähni, väike-kärbsenäpi ja väänkaela leidumine. Vanadel puudel kasvavad kaitsealused samblad. II kaitsekategooriasse kuuluva rohelise kaksikhamba Võlumäe-Linnamäe maastikukaitsealal asuv leiukoht on Eesti üks esinduslikumaid ning alates 1997. aastast asub seal riiklik seireala. Kaitsealal asuv I kaitsekategooriasse kuuluva villtulika leiukoht on isendite arvu poolest Eestis suuruselt teine (hinnanguliselt umbes 2000 taime).

Küsimuste tekkimisel seoses kaitse-eeskirjaga, paberkandjal kaitse-eeskirjaga tutvumiseks või konkreetsemate käitumisjuhiste saamiseks on kontaktisikuks Keskkonnaameti kaitse planeerimise büroo juhtivspetsialist Riina Kotter (telefon 503 7128, e-post riina.kotter@keskkonnaamet.ee).

Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala on Eesti jaoks olulise väärtusega, mida tuleb hoida ja kaitsta. Täname, et aitate kodumaa väärtusi hoida!

Materjalid:

Kaitse-eeskiri (84.92 KB, PDF)

Seletuskiri (PDF)

Kaart (1.2 MB, PDF)

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.