Sa oled siin

Keskkonnaamet kinnitas Osmussaare maastikukaitseala kaitsekorralduskava

Keskkonnameti peadirektor kinnitas 12. detsembril Osmussaare maastikukaitseala kaitsekorralduskava aastateks 2019‒2028.

Maastikukaitseala (487 ha) eesmärk on kaitsta Osmussaare geoloogilisi objekte (aluspõhjakivimite paljandeid, rannavalle, rändrahne), Lääne-Eesti saartele omast loodus- ja pärandmaastikku. Alal kaitstakse kogu Euroopas ohustatud ja loodusdirektiivi lisas nimetatud elupaigatüüpe ja linnudirektiivi liike ning Eestis ohustatud II ja III kaitsekategooria taimeliike. Ala on osa rahvusvahelise tähtsusega Nõva-Osmussaare linnu- ja loodusalast.

Osmussaar on geoloogiliselt huvipakkuv. Kõrge loodusväärtusega ja väga esinduslikud on merele avatud pank ja lubjakivipaljandid saare põhjaosas ning ulatuslikud avatud klibust rannavallid. Kõige iseloomulikumaks maastikuvormiks on paepeasel kujunenud lood ehk alvarid liigirikaste niidukoosluste ja kadastikega. Mitmekesine on ka linnustik, eriti linnurikkad on rannikulõugastest kujunenud järvikud. Osmussaar jääb veelindude Ida-Atlandi rändeteele. Kasvukohtade eripära ja elupaikade mitmekesisus tingib ka rikkaliku taimestiku.

Saare eripärast ja vaheldusrikast maastikku on aastasadu oluliselt kujundanud inimene. Tänapäevane Osmussaar on püsiasustusega väikesaar, mida külastab ligi 6000 huvilist aastas.

Oluliseks kaitsekorralduskavaga kavandatud tegevuseks on poollooduslike koosluste, valdavalt loo- ja liigirikaste aruniitude taastamine ja hooldamine. Muuhulgas kavandatakse kavaga matkaraja, puhke- ja lõkkekohtade hooldus, RMK Osmussaare teabepunkti arendamine, militaarobjektide korrastamine ja reostuse likvideerimine, haudelinnustiku loendus ja liikide inventuurid.

Koostööpartneriteks kava elluviimisel on saare elanikud, RMK jt.

Lisainfo: Elle Puurmann, 472 9430, elle.puurmann@keskkonnaamet.ee

Osmussaare maastikukaitseala kaitsekorralduskava (7.1 MB, PDF)

Osmussaare maastikukaitseala. Foto: Riina Kotter

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.