Sa oled siin

Vabariigi Valitsus moodustas Haavakannu looduskaitseala

Vabariigi Valitsuse 13.12.2018 määrusega nr 118 moodustati Haavakannu looduskaitseala ja kinnitati kaitse-eeskiri. Kaitse-eeskiri on avaldatud Riigi Teataja I osas 18.12.2018,8 ning see jõustub 28.12.2018. Kaitse-eeskirja, seletuskirja ja kaardiga saab tutvuda Riigi Teataja kodulehe vahendusel (www.riigiteataja.ee) ja siinse teate allosas.

Haavakannu looduskaitseala moodustati Haavakannu hoiuala, Raeküla metsise püsielupaiga ja Linkaeva lendorava püsielupaiga põhjal. Lisaks arvati kaitsealasse ligikaudu 700 ha riigimetsa, mis on vajalik Looduskaitse ja Metsanduse arengukava täitmiseks. Kaitseala asub Lääne-Viru maakonnas Vinni vallas Aruküla, Kannastiku ja Veadla külas ning Väike-Maarja vallas Eipri ja Raeküla külas.

Kaitseala kaitse-eesmärk on kaitsta maastikuilmet, metsaökosüsteemi, poollooduslikke kooslusi ning haruldasi, ohustatud ja kaitsealuseid liike. Kaitseala lõunaosa on metsise mängupaik, põhja- ja keskosas kasvab haruldasi ja ohustatud orhideesid nagu rohekas õõskeel, kaunis kuldking, punane tolmpea jt. Kaitseala põhjaosas on juba aastaid hooldatud vanade tammedega poollooduslikke kooslusi, mis moodustavad u 130 ha suuruse kompleksi. Kaitseala kesk- ja idaosas on väiksemad puisniidud, kus põõsaid on tihedamalt.

Umbes 85% Haavakannu looduskaitsealast on kaetud metsaga, millest üle 96% on laanemetsad. Kaitseala metsad on peamiselt sinilille kasvukohatüübi nii leht- kui ka okaspuupuistud. Kuna paljud metsad on kujunenud endistest puisniitudest, kasvab metsades suhteliselt palju ka laialehiseid puid, peamiselt tammesid. Metsades leidub vääriselupaiga tunnusliike (kiiriksamblik, kühmsamblik, nuisamblik) ja väärtuslikke vanu puid. Haavakannu looduskaitseala on Eesti mõistes oluline hariliku kopsusambliku kasvukoht: metsades leidub seda kohati lausaliselt, lisaks on kopsusamblikku leitud puisniitude tammedel.

Küsimuste tekkimisel seoses kaitse-eeskirjaga, paberkandjal kaitse-eeskirjaga tutvumiseks või konkreetsemate käitumisjuhiste saamiseks on kontaktisikuks Keskkonnaameti kaitse planeerimise büroo spetsialist Liggi Namm (telefon 522 6894, e-post liggi.namm@keskkonnaamet.ee).

Haavakannu looduskaitseala on Eesti jaoks olulise väärtusega, mida tuleb hoida ja kaitsta. Täname, et aitate kodumaa väärtusi hoida!

Kaitse-eeskiri (1.33 MB, PDF)

Seletuskiri (PDF)

Kaart (2.14 MB, PDF)

Haavakannu looduskaitseala. Foto: Liggi Namm

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.