Sa oled siin

Keskkonnaamet kinnitas Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala kaitsekorralduskava

Keskkonnaamet kinnistas peadirektori 18. jaanuari 2019. a käskkirjaga nr 1-2/19/2 „Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala kaitsekorralduskava aastateks 2019–2028“.

Vinni vallas asuv Võlumäe-Linnamäe piirkond on kaitse all 1986. aastast, kui Rakvere Rajooni Rahvasaadikute Nõukogu Täitevkomitee otsusega nr 302  moodustati geoloogiliselt ehituselt omapäraste ning teaduslikust aspektist tähtsate pinnavormide kompleksi kaitseks Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala. Kaitseala pindala on 346,3 ha ning see paikneb Põhja-Eesti ühel reljeefsemal otsamoreenil, mille reljeefsemad nõlvad on kaetud metsaga, ülejäänud aladel laiuvad põllud.

Kaitsealal kasvab I kaitsekategooriasse kuuluv taim villtulikas, mis kasvab teadaolevalt Eestis ainult Ida- ja Lääne-Virumaal. 2018. aasta seisuga on Eestis teada kuus villtulika leiukohta, Võlumäe-Linnamäe leiukoht on isendite arvu poolest Eestis suuruselt teine (u 2000 taime). Kaitsealal asub II kaitsekategooriasse kuuluva sambla, rohelise kaksikhamba riikliku seire ala. Kaitsealustest sammaldest on Võlumäe Linnamäe maastikukaitseala oluline sulgja õhiku (III kaitsekategooria) kasvukoht. Mõlemad samblad kasvavad vanade lehtpuude (sageli laialehiste) tüvedel, mistõttu on vana metsa säilimine väga oluline. 

Kaitsealal paikneb Mõedaku puhkebaas, mis on riigi tasandil oluline tervisespordikeskus. Kaitseala põhjaosas asub kolmeosaline dendropark, kus umbes 8 hektaril kasvab ligi 500 eri liiki ja vormi puid, edelaossa jääb Nurkse linnamägi, kus asub arheoloogiamälestisena kaitse all olev linnus.

Kaitsekorralduskava on kaitseala rakenduslik tegevusplaan, millega määratakse kümne aasta olulisemad tegevused alal olevate loodusväärtuste tutvustamiseks, säilimiseks ja kaitsmiseks.

Olulisemad tegevused, mida Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala kaitsekorralduskavaga plaanitakse, on kaitseala väärtusi ja kaitsekorda (lubatud ja keelatud tegevusi) tutvustava infotahvli paigaldamine, täiendavate inventuuride läbiviimine looduskaitseliste väärtuste teadasaamiseks ning villtulika kasvukohtade ekspertarvamuse tellimine liigi elutingimuste parandamiseks ja soodsate tingimuste säilitamiseks. Terviseradade hooldamise ja keskuse arendamisega tegeleb mittetulundusühing ning seda tehakse kookskõlas Vabariigi Valitsuse 12. juuli 2018. a määrusega nr 59 „Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala kaitse-eeskiri“.

Lisainfo: Liggi Namm, Keskkonnaameti kaitse planeerimise spetsialist, 522 6894, liggi.namm@keskkonnaamet.ee.

Kaitsekorralduskava (8.37 MB, PDF)

Võlumäe-Linnamäe maastikukaitseala metsakooslus. Foto:Liggi Namm

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.