Püsielupaigad

Kaitsealuste liikide elupaikade ja kasvukohtade kaitseks moodustatakse püsielupaigad.

Püsielupaikades on kaitse-eesmärgiks konkreetsete kaitsealuste liikide oluliste elupaikade või kasvukohtade säilitamine. Ka kaitsealadel ja hoiualadel kaitstakse ohustatud liike, kuid seal on lisaks liigikaitselistele eesmärkidele ka laiemad eesmärgid - kaitstakse ohustatud kooslusi, säilitatakse, kaitstakse, taastatakse, uuritakse või tutvustatakse loodust. Kaitsealade ja hoiualade pindala on reeglina suurem kui püsielupaikadel.

Kotkaste, lendorava ja must-toonekure pesapaikade kaitseks moodustuvad püsielupaigad automaatselt peale pesapuu leidmist looduskaitseseaduses sätestatud ulatuses ja kaitsekorraga. Muud püsielupaigad moodustatakse ja nende kaitsekord kinnitatakse keskkonnaministri määrusega.

Eestis on moodustatud püsielupaigad eelkõige I ja II kaitsekategooria liikide elupaikade ja kasvukohtade säilitamiseks. I ja II kaitsekategooria liikide nimekiri on kättesaadav Riigi Teatajast, vaata ka III kaitsekategooria liikide nimekirja. Kõikide keskkonnaministri määrusega moodustatud püsielupaikade kaitse-eeskirjad on samuti kättesaadavad Riigi Teatajast.

Esimese kaitsekategooria linnuliik niidurüdi Abruka saarel. Foto: Marju Erit

Esimese kaitsekategooria linnuliik niidurüdi Abruka saarel. Foto: Marju Erit 
 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.