Vesi

 

Ghoto: Elina Leiner

    

Vesi on elu alus

Vesi on üks olulisemaid loodusvarasid hõlmates maakera pindalast ligi 3/4. Veeta ei saaks olla ka elu. Sellest ressursist sõltub vähemal või suuremal määral kõigi elusorganismide elutegevus. Enamik Maa veest on maailmameres paiknev soolane vesi. Kõigest 2,53% kogu Maa veevarudest moodustab mage vesi ning valdav enamik sellest on seotud jääliustikes, mandrijääs, jõgedes, järvedes, soodes või asub sügaval maa all põhjaveena.

Vesi kujundab planeedi kliimat, võimaldab toota elektrienergiat, on tooraineks mitmete ainete saamisel. Vett tarbivad nii loodus, tööstus, põllumajandus kui ka olme. Näiteks kulub vett:1 purgile puuviljakonservile-40 liitrit; 1 kg paberile-100 liitrit; 1 t tsemendile-4500 liitrit; personaalarvutile- 12000 liitrit; 1 t puuvillasele riidele 200000 liitrit. Keskmine inimene tarbib täna ca 60-80 l vett ööpäevas.

Vett loetakse küll taastuvate maavarade hulka, kuid arvestades inimtegevuse tagajärjel toimuvat vee reostamist ja mageveevarude ebaühtlast jaotust maakeral, tuleb vett kasutada äärmiselt otstarbekalt.

Keskkonnaamet seisab hea veekogude ja põhjavee kvaliteedi eest. Vee erikasutuslubade väljastamisega hoitakse kontrolli alla tegevusi, mis võivad mõjutada mere, põhjavee, jõgede ja järvede seisundit.

Vee erikasutuse juures on oluline, et veeressurssi kasutatakse säästlikult.

Vee kasutamist reguleerivad õigusaktid

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.