Sa oled siin

Keskkonnaamet kinnitas Jõempa kurisute, Jõempa sellerheiniku püsielupaiga ja Kaarmise hoiuala kaitsekorralduskava

Keskkonnaamet kinnitas peadirektori 06.08.2019 käskkirjaga nr 1-2/19/7 Jõempa kurisute, Jõempa sellerheiniku püsielupaiga ja Kaarmise hoiuala kaitsekorralduskava aastateks 2020–2029.

Jõempa kurisud, Jõempa sellerheiniku püsielupaik ja Kaarmise hoiuala asuvad Saaremaa vallas Jõempa ja Kaarmise külas. Jõempa kurisud on esinduslik karstiala, kus on palju väiksemaid kurisuid, pugemeid ja allikaid. Alale on iseloomulikud ajutised karstijärvikud sinihelmikakooslustes. Kaitsealustest taimeliikidest on alale iseloomulikud harilik porss (Myrica gale), lääne-mõõkrohi (Cladium mariscus), soo-neiuvaip (Epipactis palustris) ja kahkjaspunane sõrmkäpp (Dactylorhiza incarnata). Kurisute pindala on 9,5 ha. Püsielupaiga kaitse-eesmärgiks on II kategooria kaitsealune seen sellerheinik (Tricholoma apium), mis kasvab vanas 180-aastases sambliku kasvukohatüüpi männikus. Kaarmise hoiuala põhiväärtuseks on ainulaadne karstijärvikute ja -lehtrite ala, mida ilmestavad soo- ja metsakooslused. Hoiuala pindala on 257,1 ha. Kaarmise hoiualal kaitstakse järgmisi loodusdirektiivi elupaigatüüpe: liivikud (2330)2, looduslikult rohketoitelised järved (3150), puisniidud (6530*), liigirikkad madalsood (7230), vanad loodusmetsad (9010*), vanad laialehised metsad (9020*) ning soostuvad ja soo-lehtmetsad (9080*). Hoiualale iseloomulikud kaitsealused taimeliigid on aas-karukell (Pulsatilla pratensis), harilik porss (Myrica gale), kahkjaspunane sõrmkäpp (Dactylorhiza incarnata), tumepunane neiuvaip (Epipactis atrorubens) ja vööthuul-sõrmkäpp (Dactylorhiza fuchsii). Lisaks kaitstakse III kaitsekategooria linnuliikide – hallpõsk-püti (Podiceps grisegena), raudkulli (Accipiter nisus), hiireviu (Buteo buteo), sookure (Grus grus), musträhni (Dryocopus martius) ja hoburästa (Turdus viscivorus) elupaiku.

Kaitsekorralduskavaga hõlmatav ala kuulub üle-euroopalisse Natura 2000 võrgustikku Kaarmise loodusalana.

Kaitsekorralduskava on kaitstava ala rakenduslik tegevusplaan, millega määratakse järgmise kümne aasta olulisemad tegevused alaga seotud väärtuste säilitamiseks ja kaitsmiseks. Kaitsekorralduskavaga planeeritud peamisteks tegevusteks on haudelinnustiku, kaitsealuste seeneliikide ja järvekoosluse inventuur ning ala tähistamine looduses. 

Kaitsekorralduskavaga saab tutvuda SIIN (2.38 MB, PDF)

Lisainfo: Gunnar Raun, gunnar.raun@keskkonnaamet.ee, 457 6442

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.