Sa oled siin

Keskkonnaamet kinnitas Liigalaskma-Orinõmme hoiuala kaitsekorralduskava 

Keskkonnaamet kinnitas peadirektori 10.06.2019 käskkirjaga nr 1-2/19/5 Liigalaskma-Orinõmme hoiuala kaitsekorralduskava aastateks 2019‒2028. 

Liigalaskma-Orinõmme hoiuala asub Saare maakonnas Saaremaa vallas Suur-Rahula, Väike-Rahula, Maasi, Orinõmme, Mäeküla ja Liigalaskma külas. Hoiuala pindala on 336,2 ha. Kogu hoiualal on tegemist peamiselt metsade ja poollooduslike kooslustega. 

Liigalaskma-Orinõmme hoiuala kaitse-eesmärk on loodudirektiivi I lisas nimetatud elupaigatüüpide lubjarikkal mullal kuivade niitude (6210*), loodude (6280*), sinihelmikakoosluste (6410), puisniitude (6530*), vanade laialehiste metsade (9020*), puiskarjamaade (9070) ning soostuvate ja soo-lehtmetsade (9080*) kaitse. Lisaks on alal inventeeritud elupaigatüübid liigirikkad niidud lubjavaesel mullal (6270*), niiskuslembesed kõrgrohustud (6430), aas-rebasesaba ja ürt-punanupuga niidud (6510) ning liigirikkad madalsood (7230). Neist esimesed kolm tuleb lisada hoiuala ja loodusala kaitse-eesmärkide hulka. Liigirikkaid madalsoid kaitse-eesmärgiks ei seata, kuna tegemist on tugevalt degradeerunud elupaigatüübiga keset metsa ja elupaigatüüp jäetakse looduslikule arengule. 

Alal esinevad II kaitsekategooria liigid kaunis kuldking (Cypripedium calceolus) ja kärbesõis (Ophrys insectifera). III kategooria liikidest esinevad alal kahkjaspunane sõrmkäpp (Dactylorhiza incarnata), kuradi-sõrmkäpp (Dactylorhiza maculata) ja kahelehine käokeel (Platanthera bifolia). Liigalaskma-Orinõmme hoiuala ja loodusala kaitse-eesmärgina on nimetatud loodusdirektiivi II lisas nimetatud II kaitsekategooria liik kaunis kuldking (Cypripedium calceolus). Teised kaitstavad liigid on kaitstud elupaigatüüpide kaitsega ja poollooduslike koosluste taastamise ja hooldamisega.

Kaitsekorralduskavaga hõlmatav ala kuulub üle-euroopalisse Natura 2000 võrgustikku Liigalaskma-Orinõmme loodusalana.

Kaitsekorralduskava on kaitstava ala rakenduslik tegevusplaan, millega määratakse järgmise kümne aasta olulisemad tegevused alaga seotud väärtuste säilitamiseks ja kaitsmiseks. Kaitsekorralduskavaga planeeritud peamisteks tegevusteks on poollooduslike koosluste taastamine ja hooldamine. 

Kaitsekorralduskavaga saab tutvuda SIIN (2.28 MB, PDF).

Lisainfo: Kadri Paomees, kadri.paomees@keskkonnaamet.ee, 452 7764


Kaunis kuldking. Foto: Kadri Paomees

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.