Sa oled siin

Keskkonnaamet kinnitas Rannamõisa maastikukaitseala kaitsekorralduskava

Keskkonnaamet kinnitas peadirektori 6. augusti 2019. a käskkirjaga nr 1-2/19/8 „Rannamõisa maastikukaitseala kaitsekorralduskava aastateks 2019–2028“.

Kaitseala, pindalaga 66,4 ha, asub Harju maakonnas Harku vallas Ilmandu ja Rannamõisa külades ning Tabasalu alevikus. Kaitseala kuulub kogu ulatuses Natura 2000 võrgustikku Rannamõisa loodusalana. 

Maastikukaitseala hõlmab osa Suurupi klindipoolsaart ääristavast klindiastangust, mis on üks kaunim ja atraktiivsem osa Balti klindist. Rannamõisa pank on 30-40 m kõrgune mitmeid kilomeetreid pikk klindiastang, lääne pool asub pank otse merepiiril, idas ulatub pikalt ka sisemaale. Kaitsealale jäävad Tilgu koopad, mis on  klindijärsaku alumisse ossa tekkinud murdlainete mõjul.

Maastikku ilmestavad pangamets, mis kasvab paeastangu rusukalletel ja vanad laialehised metsad klindipealsel alal, kus esinevad ka poollooduslikud kooslused – kuivad aruniidud.  Kaitsealustest  taimedest kasvavad siin must tuhkpuu, orhideeliikidest jumalakäpp, balti sõrmkäpp, rohekas käokeel ja pruunikas pesajuur. Maastikukaitseala kasutavad mitmed nahkhiireliigid lennu- ja toitumisalana. Rannamõisat tuntakse puhkekohana alates 18. sajandist, kui Tiskresse panga jalamile rajati Lucca suvitusmõis. Pealinna ümbruse puhkealana on Rannamõisa intensiivselt kasutatav koht, kuhu on rajatud mitmed loodus- ja õpperajad koos infostendidega.

Kaitsekorralduskava on kaitseala rakenduslik tegevusplaan, millega määratakse kümne aasta tegevused alal olevate loodusväärtuste tutvustamiseks, säilimiseks ja kaitsmiseks. Olulisemad tegevused, mida Rannamõisa maastikukaitseala kaitsekorralduskavaga kavandatakse, on riikliku seire jätkamine, niiduelupaikade hooldamine, piiritähiste, loodusradade ja infostendide hooldamine ning uuendamine.

Lisainfo: Imbi Mets, Keskkonnaameti kaitse planeerimise spetsialist, tel 329 5543, imbi.mets@keskkonnaamet.ee

Kaitsekorralduskava (PDF)


Foto: Imbi Mets

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.