Sa oled siin

Kehra välisõhu kvaliteet on paranenud, kuid mitte veel piisavalt

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS
Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

Kehra tselluloositehase rakendatud meetmete tulemusena on õhukvaliteedi näitajad paranenud, kuid ettevõte peab siiski veel pingutama, et lenduvate väävliühendite hulk normidele vastavaks saada.

2017. aastal kinnitas Keskkonnaamet Kehra paberivabriku vesiniksulfiidi vähendamise tegevuskava, mille kohaselt suunatakse tallõli keedukatla heitgaasid järelpõletamisele ning reoveepuhastisse lisatakse keskkonnaohutut raudsulfaati. Tegevuste tulemusel vesiniksulfiidi heitkogused küll vähenesid, ent mitte piisavalt.

2018. aasta detsembrist kuni käesoleva aasta märtsi lõpuni toimunud välisõhu kvaliteedi mõõtmised näitasid Kehras Horizon Tselluloosi ja Paberi AS mõjupiirkonnas siiski jätkuvalt saastetaseme ületamisi halvalõhnaliste väävliühendite osas.

Tegemist oli Keskkonnainspektsiooni tellitud võrdlusmõõtmistega, et hinnata, kas pärast täiendava tegevuskava rakendamist on olukord paranenud. Mõõtmised viis läbi Eesti Keskkonnauuringute Keskus.

„2015. ja 2019. aasta mõõtmiste tulemusi võrreldes on näha, et piirväärtuste ületamiste arv on vähenenud, kuid seda marginaalselt“ ütles Keskkonnainspektsiooni Harjumaa büroo juhataja Neeme Kass. „Kui 2015. aastal olid vesiniksulfiidi piirväärtuse ületamised keskmiselt 4,5 korda päevas, siis uued mõõtmised näitasid mõnevõrra väiksemaid numbreid. Samas olid võrreldes 2015. aastaga maksimaalsed mõõdetud saasteainete kontsentratsioonid väljaspool tootmisterritooriumi vähenenud kaks korda.“

Saasteainete jätkuvate ületamiste tõttu tuleb käitisel seega rakendada täiendavaid meetmeid halvalõhnaliste väävliühendite õhuheitmete vähendamiseks. Meetmete rakendamist kontrollib Keskkonnainspektsioon algatatud järelevalvemenetluse raames.

17. juunil toimunud ametkondade ja ettevõtte esindajate kohtumisel tehti tehasele ettepanek paigaldada konteinerjaam väävelvesiniku kontsentratsiooni hindamiseks väljapoole tehase tootmisterritooriumi ja viia läbi pikemaajalised mõõtmised, hindamaks ka juba kevadel ettevõtte poolt täiendava meetmena paigaldatud segamisseadme rakendamise tõhusust. Nimetatud ettepanekute kohta ootavad ametkonnad praegu ettevõttelt tagasisidet.

Õhukvaliteedi mõõtmistulemused Kehras: https://www.kki.ee/sites/default/files/dokumendid/aruanne_kehra_2019.pdf

Keskkonnaameti kinnitatud ebameeldiva lõhna vähendamise tegevuskava: https://www.keskkonnaamet.ee/sites/default/files/news-related-files/lisa...

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.