Sa oled siin

Keskkonnaamet muutis Kiviõli keemiatööstuse lõhnaaine vähendamise tegevuskava

KKT Oil OÜ. Foto: Alexela Group
KKT Oil OÜ. Foto: Alexela Group

Lõhnaaine vähendamise tegevuskava nõuetekohane järgimine vähendab ebameeldiva lõhna ja suitsu esinemist Kiviõli piirkonnas.

„Lõhnahäiringut põhjustab Kiviõlis keeruline väävli- ja lenduvate orgaaniliste ühendite segu. Igale saasteainele on kehtestatud eraldi piirväärtus, mida ettevõte ei tohi oma tegevuses ületada. Lubatud piirväärtuste tagamisel ohtu inimese tervisele pole, küll aga on esinenud lõhna- ja suitsuhäiringuid,“ selgitas Dagmar Undrits, Keskkonnaameti välisõhu peaspetsialist.

Kiviõli Keemiatööstuse OÜ omab lõhnaaine esinemise vähendamise tegevuskava juba 2015. aastast, kuid seoses ettevõtte restruktureerimisega ning uue ettevõte KKT Oil OÜ loomisega lisatakse kavva uute investeeringutega seotud meetmed ning muudetakse tegevuskava täitjat.

Kiviõli keemiatööstuses kasutatakse põlevkiviõli tootmiseks muuhulgas kaht tahke soojuskandjaga reaktorit (nn TSK seade), mis toodavad põlevkiviõli, kasutades selleks tsirkuleerivat kuumutatud põlevkivituhka. Uuendatud tegevuskava kohaselt soetab ettevõte tehnika, mis ennetab õlitööstuses TSK seadmel liikuvate osade ja suruõhu süsteemide lekkeid või rikkeid. „Lekkeid ja rikkeid ennetades saab vähendada ka seadme seisakuid ning sellest tulenevaid ebameeldivaid lõhna- ja suitsuhäiringuid välisõhus,“ lausus Dagmar Undrits, Keskkonnaameti välisõhu peaspetsialist.

Samuti on planeeritud kottfiltrite asendamine elektrifiltriga. Seoses seadme tööperioodi pikenemisega on vajalik üleminek väga peene lenduva tuha püüdeseadmele, mis võimaldab ka pikema tööperioodi korral kõrget püüdeefektiivsust. Hetkel kasutusel olevad kottfiltrid pikale tööperioodile vastu ei pea ning purunevad, põhjustades kõrgenenud heite ja ebameeldiva lõhna välisõhus. Seega vähendab elektrifiltri rakendamine ebameeldiva lõhna eraldumist.

Lisaks kavas toodud meetmetele on ettevõte kohustatud keskkonnakompleksloa kohaselt rekonstrueerima ka lõhnahäiringu allikaks oleva raskeõli puhastusseadme ning rajama generaatorseadmete ventilatsioonisüsteemid. Seega võetakse kasutusele mitmeid erinevaid tehnoloogilisi meetmeid, mis kõik aitavad vähendada ebameeldivat lõhna.  

Kavas toodud meetmete rakendamise tähtaeg on aprilli lõpp 2018, misjärel teostatakse uued mõõtmised veendumaks meetmete tõhususes. Tegevuskavas esitatud meetmete täitmist kontrollib Keskkonnainspektsioon.

KKT Oil OÜ lõhnaaine vähendamise tegevuskavaga on võimalik tutvuda Keskkonnaameti kodulehel.

Lisainfo:

Dagmar Undrits

Keskkonnaameti välisõhu peaspetsialist

e-post: dagmar.undrits@keskkonnaamet.ee 

telefon: 680 7423

Teate edastas:

Sille Ader

Keskkonnaameti pressiesindaja

e-post: sille.ader@keskkonnaamet.ee

telefon: 5745 0332

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.