Sa oled siin

Kuue riigi biosfäärialade esindajad arutavad Hiiumaal, kuidas kaitsta Läänemerd

"Hiiu Ingli” merereis Põhja-Eesti rannikul. Pildistas Toomas Kokovkin.
Taamal teeb "Hiiu Ingel” merereisi Põhja-Eesti rannikul. Pildistas Toomas Kokovkin.

Läänemere-äärsed biosfäärialad otsivad koos lahendusi ühise Läänemere kaitsmiseks, sealse meresaaste vältimiseks ja vähendamiseks.

19. ja 20. septembril toimub Hiiumaal, Kassaris rahvusvahelise projekti „Biosphere for Baltic Tools“ (BfB TOOLS) kohtumine, kuhu kogunevad Rootsi, Taani, Saksamaa, Soome, Läti ja Eesti Läänemere-äärsete biosfäärialade esindajad. Kahe päeva jooksul vahetatakse kogemusi jätkusuutliku turismi teemadel ja püütakse leida häid lahendusi mereteadlikkuse tõstmiseks kohalike elanike ja turistide hulgas.

„Eesti biosfäärialadel Lääne-Eestis pakutakse erinevaid väikese keskkonnamõjuga turismitooteid. Näiteks saab osta „Hiiumaa rohelise märgiga“ tunnustatud keskkonnasõbralikke tooteid, mis kannavad endas saarele omast eripära. Kohalikel toodetel ja teenustel oleks aga rohkem potentsiaali, kui tarbijakäitumine oleks keskkonnateadlikum. Seeläbi elavneks Lääne-Eesti rannikualade majandus ja samas kaitseksime ka Läänemerd,“ lausus Lia Rosenberg, Keskkonnaameti biosfääri programmiala spetsialist.

Projekti BfB TOOLS üheks väljakutseks on Läänemere keskkonnaprobleemid. Rahvusvahelise projektiga soovitakse suurendada inimeste teadlikkust, kuidas igaüks saab kaasa aidata Läänemere hoidmisele, näiteks vähendades plasttoodete tarbimist ja sortides prügi. Lisaks uuritakse projekti käigus biosfäärialade jätkusuutliku turismi tegevusi ja mõeldakse, kuidas tooteid keskkonnasõbralikumaks muuta.

Projekti rahastab Rootsi Instituut. „Kutsume kokku Läänemere-äärsed biosfäärialad ja arutame, kuidas tõsta inimeste teadlikkust merekeskkonnaga seotud väljakutsetest. Kutsume kõiki üles ühiselt tegelema neile väljakutsetele lahenduste leidmisega,“ ütles Rootsi riikliku biosfääri programmi koordinaator Johanna MacTaggart.

Lisaks aruteludele ja ühiste lahenduste otsimisele, tutvustatakse Hiiumaa külastajatele Orjaku sadamas pakutavaid turismiteenuseid, räägitakse noorte purjetamise õpetusest ja mereteadlikkuse tõstmisest ning osaletakse Hiiumaa toidu ja kunsti nädala üritustel.

Eestist kuulub UNESCO võrgustikku Lääne-Eesti saarte biosfääri programmiala, mis tegutseb 1990. aastast eesmärgiga luua ja ellu viia maapiirkonna säästvat arengut. Programmi koordinaatoriks Eestis on Keskkonnaamet. Tegevuste tulemusel peavad Lääne-Eesti saarte elanikud saama majandada tundlikus looduskeskkonnas nii, et neil oleks huvi saartele elama jääda ning seal säästva arengu põhimõtete alusel keskkonda hoides tegutseda.

Lisainfo:
Lia Rosenberg
Keskkonnaameti biosfääri programmiala spetsialist
e-post: lia.rosenberg@keskkonnaamet.ee
telefon: 520 7457

Sille Ader
Keskkonnaameti pressiesindaja
e-post: sille.ader@keskkonnaamet.ee
telefon: 5745 0332

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.