Sa oled siin

Õppusel KBRT2019 harjutavad Eesti ametkonnad koostööd laeval ja sadamas

kollases kaitseülikonnas kiirgusspetsialist kiirgusmõõdikuga
Kiirgusosakonna peaspetsialist mõõdab kiirgusfooni Tallinna Vanasadamas toimuval ühisõppusel KBRT2019. Foto: Sille Ader

KAPO pressiteade

Tallinki laeval Baltic Queen ning Tallinna Vanasadamas peetakse neljapäeval ühisõppus KBRT2019, kus Eesti ametkonnad ja ettevõtted harjutavad keemilise-, bioloogilise-, radioaktiivse ning tuumasaastega juhtumi lahendamist.

Õppuse peakorraldaja kaitsepolitsei büroo juhi Tõnu Miilvee sõnul on õppuse stsenaariumijärgne olukord Eestis küll vähetõenäoline, ent väga tõsiste tagajärgedega keeruliste juhtumite kogum, vahendas kaitsepolitsei pressiesindaja.

„Päriselus peame Eestis suutma kriisiolukorda lahendada koostöös mitme valdkonna parimate asjatundjatega, kellel igapäevaselt omavahel nii palju puutumust ei pruugi olla,“ rääkis Miilvee. „Kaitsepolitsei annab parima, et ennetada ja tõkestada ohte riigi julgeolekule ning inimeste turvalisusele. Selle juurde kuuluvad vältimatult ka taolised ühisõppused, kus harjutame koostööd kõige keerulisemate olukordade lahendamisel.“

Õppuse käigus harjutab politsei- ja piirivalveamet (PPA) ka merepiiri kontrolli tõhustamist.

Õppuse korraldab kaitsepolitseiamet koostöös Tallink Grupi ja Tallinna Sadamaga, harjutamas on lisaks nimetatutele päästeamet, PPA, maksu- ja tolliamet, terviseamet, keskkonnaamet, veterinaar- ja toiduamet, kaitsevägi, Tallinna Kiirabi ning Ida-Tallinna Keskhaigla. Rahvusvahelise partnerina osaleb Leedu eriüksus ARAS. Lisaks osalevad õppusel vaatlejatena esindajad nii Eesti riigiasutustest kui ka välispartnerid.

Õppust rahastatakse Euroopa Liidu Sisejulgeolekufondi politseikoostöö, kuritegevuse tõkestamise ja selle vastu võitlemise ning kriisiohje rahastamisvahenditest ning siseministeeriumi kaasfinantseeringust ISFP-14 programmist.

*Keskkonnaameti pädevusse kuulub antud õppusel kiirgusvaldkonnaga seonduv. Kiirgushädaolukorraks nimetatakse tuumaseadmete või kiirgusallikaid sisaldavate seadmetega juhtunud avariid, mille tagajärjel satub keskkonda suur hulk radionukliide. Radionukliidid võivad põhjustada elanikel suuri kiiritusdoose. Keskkonnaameti kiirgusosakond jälgib 24/7 atmosfääri radioaktiivsuse taset üle kogu Eesti ja vajadusel alarmeerib Päästeametit võimalike saastepilvede liikumisest meie piiridele. Kiirgushädaolukorra tekkimisel antakse elanikele kõiki ametlikke sidekanaleid kasutades teada, kus avarii toimus, milline on oht, kui kaugele see ulatub ja mida tuleb kiirituse vältimiseks teha. Loe lähemalt https://www.keskkonnaamet.ee/et/eesmargid-tegevused/kriisireguleerimine.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.