Sa oled siin

Tänasest on avatud uus metsaregistri infosüsteem

Foto: Kalmer Aunap
Foto: Kalmer Aunap

Uues infosüsteemis on metsaomanikul mugavam esitada metsateatisi ning saada ülevaadet tehtud metsakaitse- ja metsauuendusekspertiisidest. Samuti saab infosüsteemist näha kinnistuga seotud looduskaitselisi piiranguid.

Metsaregistri pidamise eesmärk on koguda ja säilitada andmeid metsa paiknemise, pindala, tagavara, kasutamise ja seisundi kohta. Metsaregistris hoitakse metsainventeerimise andmeid ning metsateatiste, keskkonnaametnike välitööde, metsauuendus- ja metsakaitseekspertiiside andmeid.

Metsaregistri metsaportaal on mõeldud kasutamiseks avalikkusele Eesti metsade kohta info saamiseks ning metsakorraldajatele ja metsaomanikele riigiga suhtlemiseks. Uus infosüsteem võimaldab oma metsaga seotud asjaajamistel silma peal hoida ning esitada riigile taotlusi ja olla pidevalt kursis menetluse seisuga.

Kui varem asusid metsaregistri avalik veebiteenus, e-metsateatise teenus ja metsa inventeerimisandmete edastamise teenus erinevates portaalides, siis nüüd on kõik ühes veebirakenduses. Vanasse metsaregistrisse talletatud informatsioon kanti üle uude süsteemi.

„Uus süsteem on kindlasti kasutajasõbralikum ning pakub metsaomanikele täisulatuses ligipääsu oma metsamaaga seotud andmetele. Näiteks on kättesaadavad metsainventeerimise andmed, samuti tagatakse ligipääs nii metsaomaniku esitatud metsateatiste menetlustele ja ekspertiisiaktidele kui ka kinnistuga seotud looduskaitselistele piirangutele. Nii saab omanik juba enne teatise esitamist ise vaadata kaardilt, millised kitsendused võivad piirata tema raiesoovi, “ lausus Jaanus Kala, Keskkonnaameti metsaosakonna nõunik.

E-metsateatise esitamisel on menetlus kiirem ja ära jääb paberkujul väljatrüki postitamisega seotud aja- ja ressursikulu, metsaomanik saab teatist esitada ja selle menetlust ning registreeringut jälgida otse portaalis.

Uudsena võetakse kasutusele süsteemisisene volitamine ehk metsaomanikul on võimalik volitada juriidilisi ja füüsilisi isikuid oma andmeid täisulatuses vaatama, alla laadima ja vajadusel  metsateatisi esitama.

Metsaportaali saavad vaatamiseks kasutada kõik huvilised, kuid metsateatiste esitamiseks ning oma metsa andmete täisulatuses vaatamiseks tuleb ennast tuvastada ID-kaardi või mobiil-ID abil. Turvalisuse tagamiseks logitakse kõik kasutajate tegevused infosüsteemis. Uue keskkonna aadress on register.metsad.ee.

Kuna metsaregistris hoitakse nii inventeerimise kui metsateatistega seotud andmeid, on registril kaks volitatud töötlejat: Keskkonnaagentuur tegeleb inventeerimisandmete esitamise ja töötlemise küsimustega ning Keskkonnaamet metsateatiste ja metsakaitse- ning metsauuendusekspertiisidega.

Portaali kasutamisel võib esineda esimestel päevadel tehnilisi tõrkeid. Loodame sel juhul kasutajate mõistvale suhtumisele ja tegeleme võimalike tõrgete likvideerimisega.

Lisainfo:

Jaanus Kala

Keskkonnaameti metsaosakonna nõunik

e-post: jaanus.kala@keskkonnaamet.ee

telefon: 5144 510

Teate edastas:

Sille Ader

Keskkonnaameti pressiesindaja

e-post: sille.ader@keskkonnaamet.ee 

telefon: 5745 0332

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.