Teadliku tarbimisega aitad vähendada nähtamatute jäätmete tekitamist
Jäätmetekke vähendamise nädalal pööratakse kõikjal Euroopas tähelepanu nähtamatutele jäätmetele, mille tekkimist tarbijad sageli ei teadvusta. Keskkonnaamet kutsub osalema veebiviktoriinil ja täiendama jäätmeteadmisi.
Pane oma jäätmeteadmised proovile Keskkonnaameti veebiviktoriinil.
Ühe vähem kui 200 g kaaluva nutitelefoni tootmisel tekib 86 kg jäätmeid. Neid jäätmeid nimetatakse nähtamatuteks jäätmeteks, kuna tarbija ei tea, kui palju neid tekib. Suurt osa neist ei saa ringlusesse võtta ja nende teekond lõpeb prügilas või põletamisel. Mõeldes oma oste ja tarbimist rohkem läbi, saab vähendada jäätmeid, mis keskkonda koormavad.
Parim prügi on see, mida pole tekitatud. Enne uue ostu soetamist tasub uurida, kas sellele on mõni kestlikum alternatiiv. „Näiteks saab paljusid tooteid hoopis tuttava käest laenata või osta need mõnest taaskasutuspoest. Nii hoiad keskkonda ja säästad ka raha,“ ütles Keskkonnaameti keskkonnahariduse peaspetsialist Mari Kala.
Keskkonnaamet innustab perekondi, koole ja kollektiive korraldama ühiseid ettevõtmisi, mis kannavad nädala põhisõnumeid – vähenda jäätmeteket, korduskasuta tooteid, taaskasuta materjale (reduce, reuse, recycle).
Kuidas jäätmete tekkimist vähendada? Enne ostmist küsi endalt:
- kas mul on tõesti neid kaupu vaja? Võimalusel väldi ka liigselt pakendatud kaupu – mida vähem pakendatud tooteid tarbid, seda vähem tekib jäätmeid.
- kas saaksin asju taaskasutada? Näiteks laenata sõbralt, parandada katkiseid esemeid, jagada tööriistu naabriga või leida uue ostu asemel muid võimalusi.
Uuri lisaks: www.nähtamatudjäätmed.ee või Euroopa jäätmetekke vähendamise nädala kodulehelt.
Lisateave:
Mari Kala
Keskkonnaameti keskkonnahariduse peaspetsialist
mari.kala@keskkonnaamet.ee
5304 7565
Andri Küüts
Keskkonnaameti avalike suhete nõunik
andri.kuuts@keskkonnaamet.ee
5745 0332
Kuidas osaleda
riigi valitsemises?
Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!
Eelnõude infosüsteem
Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.
Osalusveeb
Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.