Sa oled siin

Virumaa lapsed joonistasid veekogusid ja keskkonnaprobleeme

Vanima vanuserühma võidutöö "Vetesügavused". Autor: Heleene Pirjo
Vanima vanuserühma võidutöö "Vetesügavused". Autor: Heleene Pirjo

Keskkonnaamet tänab kõiki 5–13aastasi noori virulasi, kes osalesid joonistusvõistlusel „Mina ja veekogu“. Võistlusele laekus kokku 73 tööd, millest suurel hulgal kujutati Eesti veekogudega seotud probleeme. Joonistusi saab vaadata galeriist Keskkonnaameti kodulehel.
 

Konkursile esitatud piltide autorid hindavad võimalust looduses ujuda, rannas mängimist, kala püüdmist ja ilusate merevaadete imetlemist. Samal ajal on noored teadlikud ka sellest, et Eesti inimesed ei käitu veekogude ja nende elustikuga alati heaperemehelikult. „Loodetavasti ärgitavad laste tööd rohkem inimesi mõtlema sellele, kui oluline on hoida veekogusid puhtana ja vee-elustiku tingimuste eest hoolt kanda,“ sõnas joonistusvõistluse korraldaja ja Keskkonnaameti projektijuht Liisi Marits. Joonistusvõistluse eesmärk oligi juhtida tähelepanu sellele, mida saab igaüks veekogude hoidmiseks teha.

Joonistusi hinnati kolmes vanuserühmas: 5–7aastased, 8–10aastased ja 11–13aastased. Konkursi parimad selgitasid välja Keskkonnaministeeriumi keskkonnateadlikkuse nõunik Liisa Puusepp, Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Enri Uusna, Rakvere Loovuskeskuse kunstiõpetaja Kadri Lindre ja Jõhvi Gümnaasiumi kunstiõpetaja Tairi Karafin.

Parimad tööd
 

Noorima vanusekategooria parima joonistuse „Kala püütakse, istutakse ja puhatakse“ autor on Greete Aasa Tapa lasteaiast Pisipõnn. Rõõmsal ja värvilisel pildil on oma koht ka vee-elustikul ja prügil, need teevad pildi sisukaks ning kutsuvad kauemaks vaatama. Autorit juhendas Illa Õun.

  • Žüriiliikmed toovad esile ka Emilia Buchenkova (Tapa Muusika- ja Kunstikool) töö „Kala pole“. Tühjuse tunnet sellest, et lindudelgi pole midagi süüa, on tunda nii pildi värvides kui ka lindude rivistuses; töö sünge pealkiri hoiatab tuleviku eest. Juhendaja: Liina Kald.
  • Samuti tunnustame Kristian Bushi (Tapa Muusika- ja Kunstikool) joonistust „Kalal“, mis on joonistatud põhjalikult ja hea kompositsiooniga. Tegevus pildil on kutsuv ja tööd on huvitav vaadata. Juhendaja: Liina Kald.

Keskmise vanuseastme parima töö „Ka kalad tunnevad kurbust“ tegi Kristelle Helme Kadrina Kunstidekoolist. Joonistusel on kujutatud autori suur mure prügi pärast veekogudes. Pildil on kõnekas sõnum, et loodust tuleb hoida. Autorit juhendas Heidi Reisi.

  • Žürii tunnustab ka Anette-Meribel Teivat (Kadrina Kunstidekool) töö eest „Part leiab ise õige toidu“. Pilt on olulise sõnumiga, sellel on elavalt ja valusal moel juhitud tähelepanu veelindude toitumisharjumustele. Juhendaja: Heidi Reisi.
  • Ühtlasi toome esile Anni Amanda Inno (Lasila Põhikool) joonistuse „Puhkus järve ääres“. Humoorikas pilt kujutab paljugi järvede ümber toimuvat. Tähelepanu väärib kass, kes õpib, miks veelinde toita ei tohi. Juhendaja: Ruth Kapper.

Vanimate kategooria parima töö „Vetesügavused“ joonistas Heleene Pirjo Kadrina Kunstidekoolist. Žürii hindab kõrgelt autori oskuslikku veealuse looduse kujutamist ning head värvivalikut. Autorit juhendas Heidi Reisi.

  • Žürii tõstab esile ka joonistuse „Merest on saanud prügi kodu“, mille autor on Stacey Pikki (Kadrina Kunstidekool). Joonistus vastab hästi võistluse teemale, on humoorikas ja siiras ning tehniliselt hästi tehtud. Juhendaja: Heidi Reisi.
  • Tunnustame ka töö „Meie toidulaud on hävinenud“ autorit Marelle Helmet (Kadrina Kunstidekool), keda juhendas Heidi Reisi. Žürii hindab pilti veealusest prügist ning kujutatud linnuema emotsiooni ilmekaks.

Igas vanuserühmas enim hääli saanud parimate tööde autoreid tunnustab Keskkonnaamet raamatuga, võitjaid premeerib ka Teaduskeskus AHHAA perepiletiga. Teisi esile toodud autoreid tunnustame raamatuga.

Keskkonnaamet tänab joonistuste autoreid, nende juhendajaid ja žüriiliikmeid. Joonistusvõistlus toimus Euroopa Komisjoni rahastatud projekti LIFE IP CleanEST raames.

Lisateave:
Liisi Marits
Keskkonnaameti keskkonnaosakonna projektijuht
liisi.marits@keskkonnaamet.ee
5623 7770

Andri Küüts
Keskkonnaameti avalike suhete nõunik
andri.kuuts@keskkonnaamet.ee
5745 0332

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.