Eesti looduse päev

Eesti looduse päev on riigiasutuste, vabaühenduste, mäluasutuste, loodusturismiettevõtjate ja kõikide loodussõprade ühine ettevõtmine, millega soovitakse ühe pika nädalavahetuse jooksul pakkuda valikut nendest võimalustest, kuidas Eesti loodust paremini väärtustada ja hoida. Eesti looduse päev on ühtlasi ka kõigi loodussõprade päev, et viibida, õppida ja õpetada meie looduses.

2021. aastal tähistame Eesti looduse päeva juba neljandat korda. Selle päeva eesmärk on kutsuda meie loodusseltside, -ühingute, –muuseumide ning -organisatsioonide abil inimesi Eesti loodust paremini tundma õppima, väärtustama ja hoidma. Päeva tunnuslause on „Tunne kodumaa loodust ja kultuuri“.

Eesti looduse päev avatakse pidulikult 14. augustil 2021 kell 14.00 Eesti Looduskaitse Seltsi eestvõttel Lahemaal Viinistul, meie vanima, käesoleval aasta oma viiekümnendat juubelit tähistava Lahemaa rahvuspargi, südames. 

Eesti looduse päeva korraldamine on seotud Eesti esimese looduskaitseala, Vaika linnukaitseala sünnikuupäevaga 14. augustil 1910. Just siis  sõlmiti Riia Loodusuurijate Seltsi ja Kihelkonna kirikumõisa vahel rendileping, mille järgi läksid Vaika linnusaared viie tsaariaegse kuldrubla eest 6 aastaks Riia Loodusuurijate Seltsi valdusse.

Et kõik huvilised saaksid Eesti looduse päeva sündmusest osa võtta, tähistatakse seda alati esimesel nädalavahetusel, mis järgneb 14. augustile.

Esmakordselt tähistati Eesti looduse päeva 2018. aasta 18. augustil Eesti Vabariigi juubeliaasta raames. Toimus üle poolesaja Eesti loodust ja selle mitmekülgsust tutvustava ettevõtmise.


 

Idüll rannakarjamaal. Foto: Allar Liiv

Eesti looduse päeva sündmused 2021. aastal

 • Eesti looduse päeva avamine Viinistul 14. augustil kell 14.00.
   
 • Keskkonnaamet, MTÜ Lääne-Eesti Turism ja Pärnu Linnavalitsus korraldavad 14. augustil Pärnus seminari looduse ligipääsetavusest erivajadustega inimestele. Lisaks toimuvad meelteretked Pärnu rannaniidu matkarajal ning Pärnu rannahotelli hoovis on võimalik läbi kuue erineva simulatsiooni panna oma meeled proovile. Loe seminarist lähemalt lehe allservast.
   
 • Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) ja Keskkonnaministeerium korraldavad Eesti looduse päeva puhul 9.-14. augustini igas maakonnas sealsete soode, rabade, niitude ja teiste haruldaste elupaikade looduskaitsetöid tutvustavad retked. Muuhulgas saab retkejuhtide vahendusel teada, kuidas ja miks on vajalik neid liigirikkaid elupaiku taastada ja hooldada ning milline näeb välja endine jääksoo. Loe retkedest lähemalt RMK kodulehelt.
   
 • Loodusmatku üle Eesti korraldavad 14. ja 15. augustil ka Eesti Loodusturismi Ühingu liikmed. Matkade kirjeldused leiad ühingu kodulehelt.

 • Tallinna loomaaed ootab huvilisi 14. augustil kell 12 põhjaväravasse, kus algab retk Veskimetsa "Loomaaia hästihoitud saladus".

 • Tallinna botaanikaaed korraldab 14. augustil kell 10 samblike õpperetke Liis Marmor-Ohtla juhendamisel ja kell 13.00 kadakaretke Krista Kauri juhendamisel. Loe lähemalt botaanikaaia kodulehelt.

 • Tartu Ülikooli loodusmuuseum kutsub 21. augustil loodusretkedele Soomaa rahvuspargis ja 28. augustil Karula rahvuspargis

Suvine ligipääsetavuse päev Pärnus

14. august on Eesti looduse päev ja selleks, et looduse hüvesid saaksime me kõik nautida, pöörame tähelepanu loodusobjektide ligipääsetavusele.

Kell 12–16 on Pärnu Rannahotelli (Ranna puiestee 5, Pärnu) hoovis avatud PANE OMA MEELED PROOVILE ala kuue erineva meelepunktiga. Lisaks ratastooliga takistusrajale ja nägemispuudega punktile saab aimu kuulmispuudega erivajadustest, proovida juhtkoeraga kõndimist ning teha tutvust reuma ja peenmotoorikaga seonduvaga. Eraldi on LASTEALA, kus lapsed saavad värvida reljeefsete joontega pilte ja meisterdada. Igas tegevuspunktis on juhendamas erivajadusega juhendaja.

Kell 12.30, 14.30* ja 16.00 toimuvad Pärnu rannaniidu matkarajal giidiga MEELTERETKED. Keskkonnaamet tutvustab „Nature Access to All“ projekti raames välja töötatud uut mättakujulist meeltekohvrit – õppevahendit, millega saab loodusega tutvuda erinevate meelte kaudu. Retked kestavad tund aega ja algavad Rannahotelli tagant. Retkele saab end kirja panna kohapeal.
*kell 14.30 retk on koos viipekeele tõlkega.

Kell 12–14 toimub eelregistreerimisega SEMINAR, mis annab lühikese ülevaate ligipääsetavuse projekti „Nature Access to All“ raames ellu viidud tegevustest ning heidab pilgu tulevikku, kuidas saab Eestis teha loodusobjekte erivajadusega inimestele rohkem ligipääsetavaks. Paneeldiskusioonis vaatavad tulevikku EASi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Keskkonnaameti, Eesti Loodusmuuseumi ja puuetega inimeste esindajad. Modereerib Meelis Joost.
Seminarile saab registreeruda kuni 9. augustini www.cutt.ly/fmHalXP 

Läbi päeva on kohapeal eksponeeritud spetsiaalne näitusstend, mis tutvustab projekti raames Lääne-Eestis ligipääsetavaks muudetud loodusobjekte.

Üritus on tasuta. 

Vaata ka: ligipääsetavad loodusrajad www.looduseleligi.ee ja üritus FB-s: https://fb.me/e/XSoH2mnN

Ligipääsetavuse päeva korraldavad Pärnu linnavalitsus, Keskkonnaamet ja MTÜ Lääne-Eesti Turism. Üritust toetab Euroopa Regionaalarengu Fond Kesk-Läänemere programmi 2014–2020 raames.

Viimati uuendatud 13.08.2021