Keskkonnaamet valmistab ette tuumaregulaatori loomist

28.05.2026 | 10:39

Eesti tulevase tuuma- ja kiirgusohutuse regulaatori loomist valmistab Keskkonnaamet ette KIK rahastuse toel ja koostöös Tarbijakaitse ja tehnilise Järelevalve ametiga.

KIK-i toetusel Keskkonnaametis käima lükatud projekti eesmärk on luua praktiline alus tuumaregulaatori institutsiooni loomiseks ja kiirgusvaldkonna teenuste võimalikuks sujuvaks üleviimiseks Keskkonnaametist Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametisse ning vajalike kompetentside arendamiseks.

Kiirgusvaldkonna üleviimine tuleneb tuumaenergia ja -ohutuse seadusest ehk TEOS-est, mis läheb peatselt Riigikogus teisele lugemisele. Praegu on tegemist üleviimise ettevalmistamisega: vajalikud analüüsid ja tegevuskavad koostatakse selleks, et seaduse vastuvõtmise korral oleks võimalik üleminek läbi viia läbimõeldult, järjepidevalt ja valdkonna toimimist katkestamata. Kiirgusvaldkonna tegelik üleviimine saab toimuda alles siis, kui riigikogu otsustab seaduse vastu võtta.

Projekti käigus koostatakse kaks omavahel seotud analüüsi: tuumaregulaatori tööks vajalike IT-lahenduste ja andmearhitektuuri analüüs ning esmane värbamis- ja koolituskava. Keskkonnaamet keskendub eelkõige kompetentside arendamise, värbamise ja koolitusvajaduste kavandamisele ning teeb selles koostööd Soome tuumaregulaatori STUK-iga.

Uuringu tulemused aitavad ette valmistada uue regulaatori töökorraldust, vähendada võimaliku üleminekuga seotud riske ning tagada, et tuuma- ja kiirgusohutuse valdkonna arendamine toimuks süsteemselt ja rahvusvaheliste ohutusstandarditega kooskõlas. Projekti eeldatav kestus on kuni kuus kuud ning seda rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Keskkonnaamet

open graph imagesearch block image