Kontrolli jahidokumentide kehtivust enne jahile minekut

01.10.2021 | 10:33

Sügis on saabunud ning koos sellega alanud peamine jahihooaeg. Enne metsa minekut on paslik lisaks jahivarustuse üle vaatamisele kontrollida oma jahipidamise dokumentide kehtivust.
    • Jaga

Näiteks põdrajahile suundudes peab jahimehel olema kehtiv jahitunnistus, suuruluki laskekatse tunnistus, relvaluba, jahiluba põdra küttimiseks ning tasutud jahipidamisõiguse tasu 10 eurot. Kui jahile võetakse kaasa jahikoer, peab peremehel olema kaasas koera tõugu tõendav dokument. 

Jahitunnistus, relvaluba ja suuruluki laskekatse tunnistus võivad olla kaasas paberkujul dokumendina või vormistatud elektrooniliselt. Kui jahidokumente kaasas ei ole, siis peab kindlasti taskus olema isikut tõendav dokument, et Keskkonnaamet saaks kontrollida andmebaasidest jahidokumentide kehtivust. 

Jahiluba võib jahimehel olla samuti elektrooniline ehk JAHISe andmebaasis väljastatud või paberkujul. Suuruluki jahilube saab JAHISe andmebaasist kahesuguseid: elektroonilisi, mille puhul luba on andmebaasis ja küttimistulemuse märkimine käib JAHISe äpi kaudu. Teine võimalus on kasutada JAHISes loodud ja paberile trükitud jahilube, mis peavad jahipidamisel kaasas olema. Lisaks on osades jahiseltsides kasutusel traditsioonilised paberload, seega on sel sügisel korraga kasutusel kolm jahilubade süsteemi. Nii paberjahilubade kui elektrooniliste lubade puhul kehtib sama põhimõte, et küttimistulemus peab olema loale märgitud enne looma liigutamist laskmispaigast. 

Enda jahitunnistuse ja suuruluki laskekatse tunnistuse kehtivust saab iga jahimees kontrollida METSISe andmebaasist. Kui jahipiirkond väljastab elektroonilisi jahilube, siis saab enda jahilubade seisu kontrollida JAHISe andmebaasist. Relvaloa kehtivust saab kontrollida PPA iseteenindusest. Jahipidamisõiguse tasu saab maksta ning makse kehtivust kontrollida Pilet.ee keskkonnast. Kui dokumentidega on kõik korras, sujuvad Keskkonnaameti jahikontrollid kiiresti.

Kunagi ei tohi unustada jahiohutust ja relv tuleb enne autosse panekut tühjaks laadida ning relvakotti sulgeda.

Edukat jahihooaega!

Meeldetuletuse pani kirja
Liivi Plumer
Keskkonnaameti eluslooduse ja kalanduse järelevalve arendusosakonna peainspektor

Liivi Reinhold

avalike suhete peaspetsialist